FAQ: Yerli Malı Okul Öncesi Nasıl Anlatılır?

Yerli malı nın anlamı nedir?

Yerli malı, Türkiye’ye özgü, Türkiye’de yetişmiş ya da Türkiye’de üretilmiş ürünleri ifade etmek için kullanılır. YERLİ MALI HAFTASI NASIL ORTAYA ÇIKTI? I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır.

Okul öncesi yerli malı haftası nedir?

Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur. Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir.

Yerli malı ve tutum haftası ne demek?

Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası ), 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ” yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır.

Yerli malı haftası ne anlama gelir?

Yerli tüketimin bilinçli olarak artmasını amaçlayan Yerli Malı Haftası 1946 yılında kutlanmaya başlandı. Ülkemizde üretilen, yetiştirilen ürün ve malların tüketimini arttırmak için her yıl çeşitli etkinliklerin düzenlediği Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanıyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Hogwarts Gerçekte Hangi Okul?

Yerli malı haftası nedir neden kutlanır?

Yerli Malı Haftası 1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla kutlanmaya başlandı.

Hangi markalar Türk Malı?

A

 • A101.
 • Ace ( marka )
 • Adel Kalemcilik.
 • Ağaoğlu Şirketler Grubu.
 • Akbank.
 • Akınsoft.
 • Aksa Doğalgaz.
 • Albaraka Türk.

Yerli Malı Haftası için ne yapılmalı?

Her yıl, 12-18 Aralık tarihinde gerçekleştirilen yerli malı haftası boyunca tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilirken şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

Yerli malı haftası nedir 2 sınıf?

Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye`de tüm okullarda kutlanan hafta. II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesinin sağlanması ve toplumsal “tutum“ bilincinin oluşması amacıyla 1946 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

Yerli malı ürünlerini nasıl ayırırız?

869 rakamı nedir? Barkodlarda bulunan 869 rakamı bir ürünün yerli malı olduğunu göstermektedir. “O da nesi?” diyorsanız, söyleyelim. Türkiye’nin barkodu 869 ile başlar. 869 nolu barkodu olan ürünler “ yerli malı ” ürünlerimizdir.

Yerli malı nedir ilkokul?

Yerli Malı Haftası her yılın 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanır. Amaç, tüketimin artırılması ve tüketimde yerli mallarının tercih edilmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca insanların parasını, eşyasını ve zamanını tutumlu kullanması hedeflenir. Okullarda yapılan etkinliklerde gençler yerli malı kullanımına özendirilir.

Yerli malı kullanmanın önemi nelerdir?

Çünkü yurdumuzda yapılan mallar hiç de yabancı mallardan aşağı değildir. Yurdumuzun zengin olması, yeni fabrikaların açılması ve vatandaşlarımıza yeni iş imkanlarının doğması için, paramızın yurt içinde kalmasını sağlamak lazımdır. Bunun için de bütün ihtiyaçlarımız için yerli malı satın almak ve kullanmak gerekir.

You might be interested:  Soru: E Okul Nasıl Girilir 2017?

Yerli malı haftası nasıl ortaya çıktı?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk yıllarında savaştan yeni çıkan bir ülke olduğu için Atatürk, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi´ni topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Bu durumun ardından Yerli Malı Haftası ortaya çıktı.

Yerli malı ürünler hangileri?

Türk malı ürünler nelerdir?

 • Yahudi Giyim Markaları Timmy Hilfiger. Nike. Adidas. Vakko. Polo Ralph Lauren.
 • Gıda Sektörü Danone. Maggi. Nestle. Nescafé
 • İçecek Sektörü Coca Cola. PEPSİ Yedigün. Sprite.
 • Temizlik Sektörü
 • Teknoloji Sektörü IBM. Intel. Dell. Nokia.
 • Türk Malı İçecek Sektörü
 • Islak mendil ve havlu. Promess. Bebem. Miray. Joly.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *