Hızlı Cevap: Okul Kantininde Ne Satılır?

Kantinde ne satılır?

Kantinlerde bu ürünlerin yerini alacaklar:

  • Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar.
  • Kuru meyveler.(30 gr., kaplamasız ve şeker katkısız)
  • Kuruyemişler.(30 gr, soslanmamış, tuzsuz, kabuksuz)
  • İçme suyu.
  • Süt, (UHT/Pastörize)
  • Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu.(250 ml’den az)
  • Yoğurt (100-150 gr, paketli)
  • Ayran.

Okul kantinlerinde dondurma satışı yasak mı?

Aşağıdaki Kriterleri Sağladıklarında Satışı Uygun Görülen Ambalajlı Gıdalar. (kek, bisküvi, kraker, çeşnili/aromalı yoğurtlar vb.) ve İçecekler (çeşnili/aromalı sütler, meyve suyu vb.); Dondurma, sütlü buz, bitkisel yağlı sütlü buz, sütlü tatlılar da ürünün enerjisi ≤ 150 kkal ve doymuş yağ ≤ 3 g ‘ı aşmamalıdır.

Kantinde dondurma yasak mı?

Ürünün sodyum içeriği ≤ 200 mg’ı aşmamalıdır. Dondurma, sütlü buz, bitkisel yağlı sütlü buz, sütlü tatlılar da ürünün enerjisi ≤ 150 k.kal ve doymuş yağ ≤ 3 g ‘ı aşmamalıdır. Yenilebilir buzlu ürünler yüzde 99’dan fazla meyve suyu içermeli, şeker eklenmemiş ve miktarı 125 ml’den az olmalıdır.

Okul kantininde sakız satılır mı?

Bu kapsamda okul kantinlerinde, çiğ tüketilen sebzeler, salatalık ve meyveler, doğal kurutulmuş meyve, işlenmemiş kuru yemiş, süt, ayran, peynir, çeşnili ve tahıllı ekmek çeşitleri, yumurta, doğal mineralli su ve şekersiz sakız, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, bilim kurullarınca belirlenmiş kriterlerde üretilmiş

Okul gıdası nedir?

Okul Gıdası Logosu, Tarım ve Orman Bakanlığından İşletme Kayıt/Onay Belgesi alan gıda işletmecileri tarafından, Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterlere uygun olarak üretilen hazır ambalajlı gıdalarda herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın kullanılır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Okul Ne Zman Tatil?

Türkiye’de kaç tane kantin var?

EN ÇOK KANTİN ÜÇ BÜYÜK İLDE Raporda Türkiye ‘deki okul kantini sayılarına da yer verildi. Buna göre, Türkiye genelinde 32 bin 749 okulun 11 bin 546’sında (yüzde 35.26’sında) kantin işletmesi bulunuyor.

Okul kantinleri nereye şikayet edilir?

Okul Kantin ve Yemekhanelerimizdeki şikâyetlerle ilgili olarak Alo 174 Gıda Hattını 7/24 arayabilirsiniz.”

Cips satışı yasaklandı mı?

Buna göre, 2007/33 sayılı genelgenin Genel Kurallar bölümünün 16. maddesi ”Eğitim kurumlarının, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dahil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri vb. yerlerde çocukların dengesiz beslenmesine, şişmanlığa (obezite) neden olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu

Okul kantinlerinde neler yasak?

SATIŞI YASAK ÜRÜNLER: Tüm çikolata ürünleri ve gofret, tüm şeker ve şekerleme türleri., kafein içeren ürünler, kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar, hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *