Hızlı Cevap: Okul Servisi Yapmak Için Ne Gerekli?

B ehliyet okul servis kullanabilir mi?

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde son yapılan değişiklik ile 7 yıldan fazla B sınıfı ehliyet sahipleri, E sınıfına geçtiği anda tecrübe süresi istenmeden sefer yapabilecek.

Okul servis araçlarında aranan şartlar nedir?

Okul servis araçlarını kullanan şoförler, 26 yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olacak. Ayrıca şoförler için Türk Ceza Kanunu´nun belirlenen maddelerindeki suçlardan mahkum olmaması veya bu suçlardan hakkında devam eden ya da uzlaşmayla neticelenmiş bir kovuşturmasının bulunmaması hükmü getirildi.

Okul servis şöförü nasıl olunur?

Okul Servis Şoförü Olma Şartları En az 5 yıllık D sınıfı sürücü belgesi ya da en az 7 yıllık D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak. Aile Hekimleri tarafından verilen servis şoförlüğüne uygunluk raporu almış olmak.

Servis çekmek için ne gerekiyor?

Psikoteknik rapora sahip olmak D sınıfı sürücü belgesi için en az 5 yıllık, D1 sınıfı sürücü belgesi için en az 7 yıllık sürücü belgesine sahip olmak. Aile hekiminden servis şoförlüğüne uygun olduğuna dair rapor almış olmak. Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi almış olmak.

Servis şöförü hangi SRC belgesi?

SRC 1 belgesi alan şoförlerin SRC 2 belgesi almaları gerekmez, çünkü SRC 1 belgesi olan şoförler aynı zamanda SRC 2 belgesine de sahip olurlar. Dolmuş şoförleri, taksi şoförleri, okul servisi ya da personel servisi şoförleri, şehir içi ya da şehirlerarası otobüs kullanan şoförler SRC 2 belgesi almalıdır.

You might be interested:  Sık sorulan: Çocuğuma Hangi Okul Çıktı?

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?

En sık kullanılan sınıf olan B sınıfı ehliyet, otomobil ve kamyonet için geçerli olurken B1 dört tekerlekli motosiklet kullanmaya uygundur. BE ise römorklu otomobil ve kamyonet kullanımına uygundur. Yeni ehliyet sınıfları ile kullanılabilecek diğer araçlar aracın özelliklerine göre de sınıflandırılmıştır.

Okul servis araçlarındaki rehber personel en az kaç yaşında olmalıdır?

Bilindiği gibi servis araçlarının yaş sınırı 12 yaştan, 20 yaşa çıkartılmıştır ve taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere bulundurulması zorunlu olan rehber personelin 20 yaşında ve en az ilköğretim mezunu olması şartı yeterli

Okul servis komisyonunda kimler bulunur?

(2) Bu Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (i) bendinde geçen Servis Denetim Komisyonu kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüpleri bakımından Valilik ve kaymakamlıklarca, Aile ve Sosyal Politikalar, Emniyet, Jandarma, Belediye ve uygun görülen diğer kurum temsilcilerinden oluşturulan komisyonu ifade eder.

Okul Servis Araçları kaç yaşından büyük olamaz?

f) Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları oniki yaşından büyük olmayacaktır. Taşıtların yaşı fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınarak hesaplanacaktır.

Servis şoförü kaç yaşında?

2) En az 26 yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olmak, 3) Başvuru tarihi itibariyle 6 ayı geçmemiş, resmi kurumlar için sorgulanmış Adli Sicil Kaydı (Ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapacak şoförlerin; 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ’81.’ ’82.’ ’83. ‘ ’86.’ ’87.’ ’88.’

Servis araçları ne kadar kazanır?

Servis Şoförleri Ne Kadar Kazanırlar? Türkiye şartlarında genel olarak bir servis şoförünün ne kadar kazanacağını merak edenler için açıklayalım ortalama olarak 2.000–3. 250 TL arasındadır. Bu da bu parayla geçinebilmeyi ister istemez zorlayacaktır.

You might be interested:  Sık sorulan: Okul Başarı Puanı Hangi Durumlarda Düşer?

Okul taşıtı kaç yaşında olmalı?

Okul Servis Aracında 12 yaş sınırı 1.7.2021 tarihine kadar ertelendi. Okul Servis Araçlarında 2019 ve 2020 tarihleri arasında 12 yaşını bitirecek ve okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlar muayeneden geçmiş olmak kaydıyla 1.7.2021 tarihine kadar kullanılabilecek.

D 3 Yetki belgesi nasıl alınır?

D3 yetki belgesi için başvuran gerçek veya tüzel kişilerin, ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az bir adet özmal otobüse sahip olmaları gereklidir. Kaydedilecek araçlarda yaş şartı aranmaksızın ticari veya hususi otobüsler kaydedilir. Bu belgeye yalnızca özmal araçlar kaydedilebilir.

Öğrenci taşıma belgesi nereden alınır?

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi ”ne müracaat için http://e-tuhim.ibb.gov.tr linkinden başvuru yapabilirsiniz.

Yol güzergah belgesi nedir?

Personel servisi ve okul servisi gibi taşımacılık hizmeti veren firmaların büyükşehir belediyesinden aldıkları belgeye güzergah izin belgesi adı verilir. Bununla birlikte, turizm sektöründe yer alan firmaların da güzergah belgesi alması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *