Okul Öncesi Yerli Malı Nasıl Anlatılır?

Okul Öncesi yerli malı ne demek?

Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur. Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir.

Yerli malı ve bölgesi nedir?

Yerli malı, Türkiye’ye özgü, Türkiye’de yetişmiş ya da Türkiye’de üretilmiş ürünleri ifade etmek için kullanılır. YERLİ MALI HAFTASI NASIL ORTAYA ÇIKTI? I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır.

Yerli malı ve tutum haftası nedir?

1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlamış, 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilmiştir. Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artırılmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ” yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır.

Yerli malı haftası neden kutlanır?

Yerli Malı Haftası her yılın 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanır. Amaç, tüketimin artırılması ve tüketimde yerli mallarının tercih edilmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca insanların parasını, eşyasını ve zamanını tutumlu kullanması hedeflenir.

Yerli malı haftası nedir 2 sınıf?

Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye`de tüm okullarda kutlanan hafta. II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesinin sağlanması ve toplumsal “tutum“ bilincinin oluşması amacıyla 1946 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

You might be interested:  Soru: E Okul Ortalama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ülkemizin yerli malları nelerdir?

Türk malı ürünler nelerdir?

 • Yahudi Giyim Markaları Timmy Hilfiger. Nike. Adidas. Vakko. Polo Ralph Lauren.
 • Gıda Sektörü Danone. Maggi. Nestle. Nescafé
 • İçecek Sektörü Coca Cola. PEPSİ Yedigün. Sprite.
 • Temizlik Sektörü
 • Teknoloji Sektörü IBM. Intel. Dell. Nokia.
 • Türk Malı İçecek Sektörü
 • Islak mendil ve havlu. Promess. Bebem. Miray. Joly.

Yerli malı kullanmanın önemi nelerdir?

Çünkü yurdumuzda yapılan mallar hiç de yabancı mallardan aşağı değildir. Yurdumuzun zengin olması, yeni fabrikaların açılması ve vatandaşlarımıza yeni iş imkanlarının doğması için, paramızın yurt içinde kalmasını sağlamak lazımdır. Bunun için de bütün ihtiyaçlarımız için yerli malı satın almak ve kullanmak gerekir.

Yerli malı şiirinin konusu nedir?

İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır.

Yerli malı ürünlerini nasıl ayırırız?

869 rakamı nedir? Barkodlarda bulunan 869 rakamı bir ürünün yerli malı olduğunu göstermektedir. “O da nesi?” diyorsanız, söyleyelim. Türkiye’nin barkodu 869 ile başlar. 869 nolu barkodu olan ürünler “ yerli malı ” ürünlerimizdir.

Hangi markalar Türk Malı?

A

 • A101.
 • Ace ( marka )
 • Adel Kalemcilik.
 • Ağaoğlu Şirketler Grubu.
 • Akbank.
 • Akınsoft.
 • Aksa Doğalgaz.
 • Albaraka Türk.

Yerli malı nasıl yapılır?

Her yıl, 12-18 Aralık tarihinde gerçekleştirilen yerli malı haftası boyunca tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilirken şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

Yerli malı haftası tarihi ne zaman?

İlk olarak 1946 yılında yerli tüketimi artırmak, tutumlu olmak ve yatırım yapmanın önemini vurgulamak amacıyla kutlanmaya başlanan yerli malı haftası 12-18 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Türk Malı ne anlama gelir?

Türk malı, Türkiye’de yetiştirilen veya fabrikalarda üretilen, imal edilen malların tamamına yakınına verilen isim ya da ayırt edici işaret. Ekonomi’de benzer ürün ya da hizmetlerin birbirlerinden ayrılması amacıyla üretilen ürünlerde bulunması gereken Ayırt Edici İşaretlere marka adı verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *