Okuyucular soruyor: Özel Okul Ödemeleri Ne Olacak?

Özel okullar geri ödeme yapacak mı?

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, pandemi döneminde uzaktan öğretime geçen özel okullar ile ilgili yaptığı açıklamasında, “ Özel okullarda uzaktan eğitimin hukuki karşılığı ücret iadesidir” dedi. Bunun hukuki karşılığı kesinlikle o bedellerin geri iadesidir. O üç aylık ücretin iadesidir.

Özel okullar yemek para iadesi yapacak mı?

Yemek ve servis ücretlerinin tamamının iadesi gerekiyor. Vatandaşlar talep ettikleri iade bedelinin tutarına göre ilçe ya da il tüketici hakem heyetlerine başvurup e-devlet üzerinden sözleşmelerini, dekontlarını sisteme taratıp başvurularını yapabilir.

Özel okullarda yemek zorunlu mu?

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dal, MEB’in yeni düzenlemesiyle özel okula kayıt yaptıracak velilerin yemek, kitap ve kırtasiye gibi ek hizmetlerden zorunlu değil, isteğe bağlı yararlanabileceklerini bildirdi.

Özel okullarda indirim var mı?

30 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2913 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile özel okulların ve üniversitelerin ve aşağıda belirttiğim kurumların 1 Eylül 2020 – 30 Haziran 2021 tarihleri arasında verdikleri eğitim/öğretim hizmetleri için KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldü.

Devlet özel okula ne kadar destek veriyor?

Buna göre ilk ve ortaöğretimde destekten yararlandırılacak öğrenciler için 4 bin 165 ile 4 bin 849 lira arasında ödeme yapılacak. Özel mesleki ve teknik liselerde eğitim öğretim gören öğrenciler için ise bölümlerine göre 5 bin ile 8 bin lira arasında destek verilecek.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Okul Öncesi Çoçukla Iletişim Nasıl Kurulur?

Özel okullar KDV’den muaf mı?

KDVK 17/2-b’ye göre, Özel okullarca bedelsiz verilen eğitim öğretim hizmetlerinde ilgili dönem kapasitelerinin %10’unu geçmemek üzere verilen bedelsiz hizmetler KDV ‘ den istisnadır. Bu istisna özel okulların okutmak zorunda olduğu %3 oranındaki ücretsiz öğrenci ile ilgilidir. Bu istisnadan dolayı KDV iadesi yoktur.

Özel okul ücret iadesi ne olacak?

Eğer ücret ödenmiş ise iade alabilecekleri açıktır. Veliler, hizmet karşılığı ücretinin miktarına göre ilçe tüketici hakem heyetine, il tüketici hakem heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurarak ücretin iadesini talep edebilirler.

Okullarda yemek verilecek mi?

Sabah’ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, ‘2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde’ ilkokul ve ortaokulların gelişimsel açıdan yeniden yapılanması için harekete geçti. Tam gün eğitim yapılan, koşulları elverişsiz yerleşim yerlerindeki okullardan başlayarak çocuklara öğle yemeği verilmesi sağlanacak.

Özel okullarda kıyafet serbest mi?

Yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetinin serbest olmasına dair bu yönetmelik, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndaki milletlerarası özel öğretim kurumları, yabancı okullar ve azınlık okulları öğrencileri hakkında uygulanmayacak.

Özel okullarda KDV oranı nedir?

Özel eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan katma değer vergisi ( KDV ) 1 Eylül 2020-30 Haziran 2021 arası dönem için %1’e indirilmişti.

Özel okullar yüz yüze eğitim yapabilir mi?

Özel okullarda, resmi okullardaki uygulamaların dışında hiçbir şekilde yüz yüze eğitim veya herhangi bir etkinlik yapılmayacak. Özel okulların 8 ve 12. sınıf öğrencileri için 17 Ağustos 2020-6 Haziran 2021 arasında takviye kurs faaliyetleri yapılacak.

Eğitimde 1 KDV Ne zamana kadar?

30. 08. 2020 Tarih ve 31229 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2912 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, eğitim ve öğretim kurumlarının 1 Eylül 2020 – 30 Haziran 2021 tarihleri arasında verdikleri eğitim /öğretim hizmetleri için % 1 olarak uygulanan KDV oranı, 30. 06. 2021 tarihinde sona ermiştir. 30. 06.

You might be interested:  FAQ: Hangi Durumlarda Okul Puanı Düşer?

Üniversitelerde indirim olacak mı?

İndirim kararı 1 Eylül 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerli olacak. Karar özel üniversiteler için de geçerli olacak. Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeyle halihazırda yüzde 8 KDV oranına tabi eğitim ve öğretim hizmetindeki KDV oranı yüzde 1’e indirildi.

Özel okul fiyatları ne olacak?

İlkokul hazırlık 53.750 TL ile 4-5 sınıf 68.500 TL arası, ortaokul ise 70 bin 500 TL’den fiyatlandırılır. Lise ise 71.250 TL olmakla beraber bölgelere göre değişiklik göstermektedir. KDV fiyatları hariç anaokulunun ücretleri 35 bin 800 TL ile 37 bin 600 TL aralığında değişiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *