Sık sorulan: Okul Öncesi Hikaye Kitapları Nasıl Olmalıdır?

Okul Öncesi ABC kitapları nedir?

Çocukların yakın çevresindeki insan, hayvan, bitki ve eşyaları tanıtmak amacıyla hazırlanmış, parlak, renkli, çizgilerle sınırlandırılmış resimli kitaplara “ ABC Kitapları ” denmektedir. Bu kitaplar kolay yırtılmayan kalın kartondan yapılır.

Çocuk kitaplarında sayfa düzeni nasıl olmalıdır?

Sayfa Düzeni: Çocuk kitaplarında, sayfalar aralıklı satırlardan oluşmalı; sayfa kenarlarındaki boşluklar (marjlar) bulunmalıdır (en az 1.cm.). Özellikle, sayfalar tek sütun halinde düzenlenerek, okuma rahatlığı yaratılmalıdır. Bu sayfalarda resim-yazı uyumu sağlanmalıdır.

Çocuk kitabının içeriği nasıl olmalı?

0-3 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP SEÇERKEN:

  1. Sesli, müzikli, parlak renkli,
  2. Tanıdık nesnelerin olduğu,
  3. Kelime sayısı az ve bol resimli olan (hayvan, eşya vb.),
  4. Yıpranmayacak şekilde kaliteli,
  5. Ellerinin boyutuna uygun,
  6. Dokunsal olarak uyaran kitaplar seçilmelidir.

ABC kitapları kaç yaş için?

2–3 Yaş: Konu içermeyen, eşya-insan-hayvan kitaplarıdır. Bu tür kitaplar ABC kitapları olarak da nitelendirilmektedir.

ABC kitabi nedir?

çocuklarına yönelik kitaplar, ABC kitapları olarak tanımlanan, bir kısmında sadece resim bir kısmında da resme karşılık gelen tek veya birkaç sözcük bulunduran, çocuğun çevresindeki canlıların, nesnelerin ve kendi yaşamından olayların örneklendirildiği ve basit öyküsel durumları içeren kitaplardır (Sever 2005; Turgut

Çocuk kitaplarının boyutu nasıl olmalıdır?

Kitap boyutları çocukların taşıyabileceği ağrılıkta ve büyüklükte olmalıdır. Kitabın harf özelliği yani puntosu okul öncesi dönemde 16-20 puntodur. Yaş ilerledikçe 12-14 puntoya düşecektir. Dekoratif yazı karakterleri kullanılmamalıdır.

You might be interested:  FAQ: Okul Kitapları Ne Zaman Verilecek?

Çocuk kitaplarının kağıdı nasıl olmalı?

Çünkü, kitabın görsel etkisini yansıtan, baskı niteliğini artıran, uzun süre kullanılabilirliğini sağlayan en temel öge kâğıttır. Bu nedenle çocuk kitaplarında kullanılan kâğıdın dayanıklı (kolay kırışmayan, yıpranmayan, kirlenmeyen), mat, birinci veya ikinci hamur kâğıt olması gerekir.

Çocuk kitaplarındaki temel öğeler nelerdir?

Seride yer alan kitaplar çocuk edebiyatının temel öğeleri bakımından “dış yapı özellikleri”; büyüklük, kâğıt, kapak-cilt, sayfa düzeni, harfler, resim; “iç yapı özellikleri”; kahraman, konu, ileti, dil- anlatım ve “ temel eğitim ilkeleri” olarak üç ana başlık altında incelenmiştir.

1 2 yaş çocuk kitapları hangi maddelerden yapılır?

0-2 yaş arası bebekler için ana renklerin yer aldığı, kumaştan veya özel malzemeden yapılmış, bebeğin ağzına sokması halinde yırtılmayan, sudan etkilenmeyen, mümkünse ses çıkarabilen ve bebeğin elinde tutabileceği büyüklükte kitaplar seçilmesi daha uygun olur.

Çocuklar için kitap seçerken nelere dikkat edilmeli?

Çocuğunuza kitap seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  1. Kitabın yaşa uyumu önemli. Kitap seçerken öncelikle çocuğunuzun yaşını dikkate almalısınız.
  2. Onun ilgi alanlarına uygun içeriklerle başlayabilirsiniz.
  3. Aldığınız kitapları önce siz okuyun.
  4. Hep aynı karakter ya da içeriklere sahip kitap seçmeyin.

Nitelikli kitap nedir?

Özel Nitelikli Kitaplar: Çocuğun dört yaşına kadar olan gelişiminde kullanılır. Çocuğun bütün duyu organlarını kullanabilmesine yönelik, bazen kabartma resimlerle yapılmış veya üç boyutlu tasarımlar olarak hazırlanmış kitaplardır.

Çocuklar için yazılan ilk resimli kitap nedir?

1658’de kendisi de bir papaz olan John Amos Comenius Orbis Pictus (Resimlerle Görünen Dünya) adlı yapıtını çocuklar için hazırladı. Ansiklopedi olarak kabul edilebilecek Orbis Pictus ilk din dışı, resimli çocuk kitabıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *